NyitólapVendégek
BIOTEOMED.ORG          




VENDÉGOLDAL         
 

Antarktiszi Hírek
                  
Kalandos történetek
 
Geréb Gábor  
villamosmérnök
, Ph.D.





ELKEZDŐDÖTT...


Tréning időszak - 2016-08-19
Cambridge - 52.212o /0.078o


Költözés Cambridge-be


Nagyjából egy hete készültem el a pakolással és búcsúzkodtam el mindenkitől. A csütörtöki Mott-os összejövetel remekül sikerült, péntekre a végső simítások maradtak, szombaton pedig apával és Zsófival reggeliztem, anyával ebédeltem és este még egy szerepjáték is belefért a csapattal. A játék végén hazabicikliztem és már pakoltuk is be a 60 kg-nyi poggyászt apával a kocsiba, hogy a 6 órás gépre a várható kekeckedésekkel együtt is be tudjak csekkolni. Kekeckedés azonban nem volt, simán átment a 32 kg-os kartondoboz és a 21 kg-os sportfelszerelés is a feladáson, majd a 10 kg-os kézipoggyászon sem akadt fenn senki. Mi több, a Luton reptéren mindent szépen egyben találtam, a dobozból kiszedtem a táskákat és némi várakozás után az 5 hatalmas táskával gond nélkül feljutottam fel a Cambridgebe tartó buszra. Az állomáson már ott várt Kata, akivel nem kevés nehézségek árán juttattuk el a cucc felét a British Antarctic Survey (BAS) irodájába, illetve a másik felét a Highfield Farm kempingbe, ahol sátrat vertünk és szusszantunk egyet. A kemping egyébként elég kényelmes, nyugodt sátorhelyekkel, zuhanyzóval, mosdókkal, mosókonyhával ellátva laza 10 fontért naponta, amiből Budapesten már hostelben lakhatnék, de szerencsére ezt a fizetésemtől függetlenül fedezi a BAS (többet nem). Délután még arra is volt energiánk, hogy másfél órát gyalogoljunk Cambridge belvárosáig, ott megvacsorázzunk nézelődjünk és visszagyalogoljunk a kempingbe. Mondjuk ezután altatódal már nem kellett.

Első nap a BAS-nál

Napsütéses reggelre ébredtünk, hamar megreggeliztem átöltöztem és futva elindultam az iroda felé. A 25-30 perces út mezőgazdasági területek mellett és egy kisvároson át vezetett. A parkolóban lenyújtottam, majd odabent átöltöztem és vártam a személyzetist, hogy fogadjon. Pui-Man, az alacsony, fiatal személyzeti asszisztens, akivel már az interjúk során is találkoztam, négyünket szedett fel a recepción: rajtam kívül ott volt a vegyész Caroline, az informatikus James és a szintén villamosmérnök Alex, ők is mind a Halley-en telelő csapat újoncai. Némi papírmunka és a várakozást kitöltő anekdotázás után az épp arra vetődő, Hiu kísért át Alexet és engem a megfelelő részlegre, akiket a hétvégén bekövetkezett áramszünet miatt nem lehetett elérni. Hiu egyébként korábban már telelt át a Halley állomáson és idén ő az állomás áthelyezési munkáinak egyik szervezője. Az irodában David, Neal és Mike fogadott bennünket, mindhárman az Antarctic and Marine Engineering osztály mérnökei, közülük David az én, Neal pedig Alex felettese. A nap gyakorlatilag az alapok
elmagyarázásával és annyi ember megismerésével telt, amennyit csak sikerült fellelnünk. Röviden: a BAS egy tudományos intézet, ami adatokat szolgáltat belsős és külsős tudósoknak egyaránt, az állomások az adatgyárak, amiket valakinek üzemeltetnie kell, ebből a műszerek életben tartása lesz a mi feladatunk. Amíg az adat folyik, a tudósok tudnak dolgozni és béke van, ha az adatfolyam megáll, akkor az idővel exponenciálisan nő az idegesség, tehát ugranunk kell. A Halley állomáson működő úgy két tucat műszerrendszer köztem és Alex között lettek szétosztva, míg Caroline a Clean Air Sector laborját működteti, James pedig az egész állomás informatikai hátterét üzemelteti. Mi négyen fogjuk így képviselni a tudományos csapatot a tél folyamán a Halley állomáson, míg a cambridge-i feletteseink munkaidőben bármikor elérhetők lesznek. Ezzel végül is két olyan dologba is belekerültem, amit korábban kerültem: egyrészt közalkalmazott lettem, másrészt pedig termelésben dolgozom. A körülményeket tekintve ezt azonban most valahogy mégsem bánom. Este egy kis sörözést tartottunk a híres Eagles pub-ban Caroline-nal és Alex-szel, amihez Kata is csatlakozott, Alex pedig kocsival elvitt minket a kempingbe, ahova ő is beköltözött. A kempingben körbejárva egyébként rajta kívül még jó néhány BAS-ost találtunk, köztük a korábban megismert Hiu-t, valamit a műszakis Tim-et és Max-et, akik szintén velünk telelnek majd.


Tudományos előadások

A következő napok programja meglehetősen hasonlított egymásra: Reggel 6 körül keltem, és írtam egy órát, majd befutottam az irodába, amin Kata is velem tartott, délelőtt és délután hosszú tudományos előadásokon magyarázták el nekünk, hogy mit és miért mérünk, valamint műszaki előadásokon azt, hogy hogyan és mivel mérünk. Az 1 és 2 közötti ebédszüneten kívül az üres óráinkat egy GPS rendszer műszerdobozának összeállításával töltöttük, ami majd a Halley állomás körüli jégmozgás figyelő rendszert bővíti tovább. Bár az épület nem nagy szám, az irodák kényelmesek, a műhelyek jól felszereltek, a kantin olcsó és jó, egész nap lehet kávét, teát és süteményt illetve gyümölcsöt kapni, van WiFi, és zuhanyzó is. A szokásos 9-től 5-ig munkaidő végeztével fél óra alatt besétáltam a belvárosba, ahol Kata a napját töltötte és ott töltöttük el az estét. Az első este volt egy nagyobb összejövetel is, ahol a 16 Halley áttelelőből 12-en ott ültek. Vidám kis csapat, teljesen eltérő karakterekkel.

Következő hónapok

Bár a leutazással kapcsolatban semmi sem végleges, amíg meg nem történt, most úgy néz ki a következő hónapok terve, hogy szeptember közepéig a már említett tudományos és műszaki tréningek zajlanak majd, utána átköltözük Girtonba, ahol egy nagy konferenciát rendeznek mindazok számára, akik idén délre mennek, egy rakás előadással, orvosi vizsgálattal, speciális tréningekkel.



Ütemterv

2016. augusztus – szeptember: 'Office training in Cambridge, UK'
2016. szeptember – október: 'Field training in Derbyshire, UK'
2016. november – december: 'Summering at Rothera, Antarctica'
2017. január – február: 'Summering at Halley, Antarctica'
2017. március – október: 'Wintering at Halley, Antarctica'
2017. november – 2018. február: 'Summering at Halley, Antarctica'




https://gaborgereb.com





Copyright©  www.bioteomed.org
Compass
Kapcsolat: btm(kukac)bioteomed(pont)org
nature, science, research, invention, industry, biology, physics, chemistry, agriculture, medicine, drugs, patents, technology, literature, arts, education